Race fit is the standard fit for off road riding, perfect for most riders using light moto gear.
Fits chest sizes ranging from 33 - 43" (84 - 110cm).
Features
- High-end hydration pack for the fast enduro/off-road motorcycle racing and adventure, with the perfect balanced fit for any individual rider
- Bounce free No Dancing Monkey™ 1.2 harness system that makes the pack stay put on your back even in the most gnarly terrain
- The unique elastic harness system allows a tight fit but gives that extra freedom to breathe and move
- NDM buckle is a technical buckle with a more secure closure and better fit
- 2.0L / 70 oz. Elite Hydration Bladder included with slider opening for easy cleaning and drying, which is large enough to add ice for hot days
- Go superlight with the detachable organizer pocket - easily pop off the organizer pocket when you want to go into lightweight race mode
- Four-point performance suspension allows freedom to breathe
- Multi-size dual adjustment loops and padded hook-and-loop straps
- Storage compartment with a water-resistant phone pocket
- Shoulder straps and back panel are well ventilated to improve the airflow and reduce weight
- Included bladder is equipped with a smooth plug-n-play tube coupling for extra secure and easy handling
Specs
| Base Color | Black |
| Riding Style | Off-Road |
| Features | Buckle |
| Model | Moto |
| Units | Each |
| Capacity | 3 liter |
| Width | 6-3/10" |
| Depth | 3-1/8" |
| Color/Finish | Gray |
| Type | Backpack |
| Height | 12-1/5" |
| Product Name | Hydration Bag |
Product Videos
Custom Field
Width 6-3/10"
Type Backpack
Base Color Black
Color/Finish Gray