Designed to fit most Harley-Davidson models with 1" clamping and 3-1/2” handlebar centers.
Features
- Method billet risers with an added 1-1/2” kickback for the perfect mix of comfort and control
- Clean yet aggressive styling featuring machined windows and sculpted pockets
- CNC machined recess on the bottom of the riser eliminates the need for top cup washers
- Designed to work with factory and aftermarket front ends
- Accepts factory gauges and requires removal of factory plastic gauge nacelle.
Specs
| Rise | 18 cm |
| Material | Billet Aluminum |
| Product Name | Riser |
| Pullback | 38.1 mm |
| Riding Style | Street |
| Units | Kit |
| Base Color | Black |
| Finish | Matte |
| Clamping Diameter | 1" |
| Style | Pullback |
| Type | Handlebar |
| Color/Finish | Black |
Product Videos
Custom Field
Type Handlebar
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Black
Material Billet Aluminum