Stainless Steel Throttle Cable - +8" - '90-'95 Touring
Features
- Stainless steel cables with clear coating offer that custom look without the fear of damaging areas that the cables come in contact with
- Available with nylon-lined, PVC-coated casings in standard diameters
- Made in the U.S.A.
- Length of throttle and idle cables measures outer housing only, excluding the elbows and/or adjusters.
Specs
| Product Name | Cable |
| Finish | Natural |
| Size | +8" |
| Units | Each |
| Base Color | Silver |
| Elbow Angle | 90° |
| Overall Length | 50" |
| Color/Finish | Silver |
| Cruise | Non-Cruise |
| Style | Alternate Length |
| Type | Throttle |
| Handlebar Fitting | Threaded |
| Housing Length | 50" |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1990 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1990 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1990 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1991 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1991 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1991 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1992 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1992 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1992 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1993 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1993 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1993 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1994 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1994 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1994 | Harley-Davidson | Tour Glide Classic FLTC |
| 1995 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1995 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1995 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Throttle
Base Color Silver
Finish Natural
Color/Finish Silver