Stainless Steel Throttle Cable - +6" - '06-'17 Softail/Dyna
Features
- Stainless steel cables with clear coating offer that custom look without the fear of damaging areas that the cables come in contact with
- Available with nylon-lined, PVC-coated casings in standard diameters
- Made in the U.S.A.
- Length of throttle and idle cables measures outer housing only, excluding the elbows and/or adjusters.
Specs
| Cruise | Non-Cruise |
| Product Name | Cable |
| Base Color | Silver |
| Housing Length | 35-1/2" |
| Finish | Natural |
| Size | +6" |
| Style | Alternate Length |
| Type | Throttle |
| Units | Each |
| Color/Finish | Silver |
| Elbow Angle | 90° |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Overall Length | 35-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTSSE Screamin Eagle Softail Springer |
| 2008 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2008 | Harley-Davidson | FXSTSSE2 Screamin Eagle Softail Springer |
| 2009 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2009 | Harley-Davidson | FXSTSSE3 CVO Softail Springer |
| 2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2011 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2012 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2013 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2014 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2015 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2016 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2017 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Throttle
Base Color Silver
Finish Natural
Color/Finish Silver