Stainless Steel Idle Cable - +10" - '96-'01 Touring
Features
- Stainless steel cables with clear coating offer that custom look without the fear of damaging areas that the cables come in contact with
- Available with nylon-lined, PVC-coated casings in standard diameters
- Made in the U.S.A.
- Length of throttle and idle cables measures outer housing only, excluding the elbows and/or adjusters.
Specs
| Cruise | Non-Cruise |
| Elbow Angle | 90° |
| Housing Length | 52-1/2" |
| Base Color | Silver |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Type | Idle |
| Overall Length | 52-1/2" |
| Product Name | Cable |
| Style | Alternate Length |
| Color/Finish | Silver |
| Finish | Natural |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Size | +10" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1997 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1998 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 1999 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1999 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1999 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Idle
Base Color Silver
Finish Natural
Color/Finish Silver