Valve Seat - Intake/Exhaust - 1.945" OD x 1.500" ID x 0.450" H - Knucklehead
Features
- With the latest in Powdered Metal Technology a combination blend of alloys create a high density seat with exceptional wear resistance, machinabilty and thermal qualities
- Tested on the track and street, in high RPM multi-valve applications,with leaded and unleaded gasoline, ethanol, methanol, and in naturally aspirated and forced induction applications
- Made in the USA
- All applications use two intake and two exhaust seats, unless otherwise noted.
Specs
| Application | Intake |
| Product Name | Valve Seat |
| Units | Each |
| Material | Iron Alloy |
| Model | Powdered Metal |
| Valve Seat Height | 0.450" |
| Inside Diameter | 1.500" |
| Outside Diameter | 1.9450" |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Material Iron Alloy