Not for 110" Big Twin motors.
Features
- With the latest in Powdered Metal Technology a combination blend of alloys create a high density seat with exceptional wear resistance, machinabilty and thermal qualities
- Tested on the track and street, in high RPM multi-valve applications,with leaded and unleaded gasoline, ethanol, methanol, and in naturally aspirated and forced induction applications
- Made in the USA
- All applications use two intake and two exhaust seats, unless otherwise noted.
Specs
| Application | Intake |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Product Name | Valve Seat |
| Valve Seat Height | 0.450" |
| Material | Iron Alloy |
| Model | Powdered Metal |
| Outside Diameter | 2.1320" |
| Inside Diameter | 1.690" |
Product Videos
Custom Field
Material Iron Alloy