Muffler section ends roughly flush with the rear fender.
Features
- The Cobra Bad Hombre Dual exhaust system gives that classic dual exit look, while increasing performance
- 1.75" exhaust tubing provides improved exhaust flow, and the 2.5" heat shields give the classic straight pipe look
- Removable louvered baffles increase back-pressure and torque, as well as soften this exhaust system’s bark
- Includes oxygen sensor bungs
Specs
| Design/Configuration | 2-Into-2 System |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Length | 24" |
| End Cap Style | Straight-Cut |
| Muffler Diameter | 2-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Material | Aluminum |
| Muffler Color/Finish | Chrome |
| End Cap Material | Billet |
| Type | Full System |
| Muffler Style | Round |
| Style | Straight |
| Model | Bad Hombre Duals |
| Oxygen Sensor | 18 mm |
| Product Name | Exhaust System |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2008 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2008 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2008 | Harley-Davidson | FXCW Rocker |
| 2008 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2008 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2008 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2009 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2009 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2009 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2009 | Harley-Davidson | FXCW Rocker |
| 2009 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2009 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2010 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2011 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2011 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Full System
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Aluminum