'14-'16 Twin Cooled™ Twin Cam 4.00” bore Screamin’ Eagle CVO 110” with 0.040” MLS head gaskets.
Features
- EST (Extreme Sealing Technology) gasket kit includes embossed stainless steel head, base, and rocker gaskets covered with a proprietary rubber material
- Head gasket material allows heat to be drawn away from the combustion ring and dissipated evenly across the gasket surface to eliminate hot spots and gasket failure
- Set contains all the necessary gaskets, seals, and O-rings to rebuild the top end from the cylinder base upward
- Made in the USA
Specs
| Bore Size | 4.000" |
| Product Name | Gasket Kit |
| Riding Style | Street |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Thickness | 0.040" |
| Material | Viton |
| Type | Top End |
| Units | Kit |
| Displacement | 110" |
| Features | - |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2015 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Top End
Material Viton