ProGLOW™ Light Wheel - Chrome
Features
- Wheel lights feature ProGLOW™ LEDs in an oval disk to provide 360º coverage
- Fits flat motorcycle brake calipers with 5/8" wheel clearance
- Pre-taped for mounting on the inside of the front brake caliper
- Wires route along the brake line
- Watertight
- Plug-and-Play
- Requires ProGLOW™ controller part # 2050-0440 (sold separately)
Specs
| Length | 2-5/8" |
| Mounting Position | Brake Caliper |
| Units | Each |
| Housing Color | Chrome |
| Type | Wheel |
| Bulb Type | LED |
| For Make | Universal |
| Riding Style | Street |
| Height | 1/2" |
| Model | ProGLOW™ |
| Mounting Style | Adhesive Back |
| Product Name | Accent Light |
| Width | 2-1/8" |
Product Videos
Custom Field
Width 2-1/8"
Mounting Position Brake Caliper
Type Wheel