Includes:
• 2x Cylinders
• 2x Piston Kits
• Head and Base Gasket Set
Features
- Revolution™ aerospace-grade all-aluminum cylinders with nickel-silicon-carbide (NSC) electroplated bores, which means NO SLEEVING; allows larger bore sizes and less friction for more horsepower, lower temps, and a longer lifespan
- True bolt-on kit that delivers major power with no machine work required
- Includes custom forged pistons with high tension rings specifically designed for NSC cylinders and head/base gasket set
- Made in the USA
- Replacement head and base gasket sets available separately.
- For replacement pistons and rings, see Revolution Performance Big Bore Piston Kits.
- Upgraded cylinder studs and head bolts recommended.
Specs
| Color/Finish | Natural |
| Stroke Length | 4-1/4" |
| Style | Bolt-On |
| Units | Kit |
| Displacement | 85" |
| Type | Big Bore |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Product Name | Cylinder Kit |
| Material | Aluminum |
| Bore Size | 3-9/16" |
| Cylinder Bore Coating | Nickel-Silicon Carbide |
| Features | Flat Top |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Type Big Bore
Color/Finish Natural
Material Aluminum