1-7/8" MPH 4000 Series Tachometer - Retro - Blue Display
Features
- 1-7/8" diameter gauges are the smallest in the line
- Housing is 1-3/8" D with 2-1/16" O.D. bezel
- 0 to 255 mph, adjustable speedometer features odometer and resettable trip odometer; speedometer is also available with km/h display
- Tachometer has a 0 to 18,000 rpm range and has a 10 rpm resolution under 10,000 rpm and 100 resolution over 10,000; features high-rpm recall and is adjustable from one to 15 cylinders
- Available with retro-style bezels
Specs
| Outside Diameter | 1-7/8" |
| Style | RPM |
| Calibration | 0 rpm - 18,000 rpm |
| Model | 4027R Model |
| Face Color | Black |
| Housing Color | Chrome |
| Readout Color | Blue |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Depth | 1.38" |
| Product Name | Gauge |
| Type | Digital Tachometer |
Product Videos
Custom Field
Type Digital Tachometer