Speed Cradle Solo Seat - Double Diamond Stitch - FXCW/C '08-'11
Features
- Designed for added stability and control in high-speed situations, heavy crosswinds and turbulent environments
- Pronounced rise at the seat tip helps to lock rider in saddle to mitigate torso torque and loss of control
- Seat pushes you down and forward approximately 2 inches
- Made in the USA
Specs
| Driver Seat Length | 11-1/2" |
| Type | Solo Seat |
| Material | Vinyl |
| Model | Speed Cradle |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 13-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Stitching | Black Stitching |
| Overall Seat Length | 18" |
| Decoration | Double Diamond |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008 | Harley-Davidson | FXCW Rocker |
| 2008 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2009 | Harley-Davidson | FXCW Rocker |
| 2009 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2010 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2010 | Harley-Davidson | Softail Rocker FXCW |
| 2011 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black
Material Vinyl