Standard Brake Pads - Kawasaki KZ
Features
- Quick break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on backplate keeps heat away from caliper piston
- Excellent initial bite and feel in both wet and dry conditions
- Sintered metal compounds outlast conventional organic or aramid pads
- GG friction rated
- Quiet and non-abusive to most rotors; no brake dust or brake fade
Specs
| Width | 2-3/16" |
| Style | Standard |
| Material | Sintered Metal |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set |
| Length | 2-9/32" |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 5/16" |
| Mounting Position | Rear |
Product Videos
Custom Field
Width 2-3/16"
Mounting Position Rear
Type Sintered Metal
Material Sintered Metal