Sintered Brake Pads - Kawasaki/Suzuki
Features
- Powerful, industry-high HH+ friction-rated sintered metal
- High-tech ceramic heat shield eliminates brake fade
- Dust-free compound design
- Quick break-in so you get maximum braking ability fast
- Front wheel use only.
Specs
| Style | SDP Sport HH+ |
| Thickness | 7,8 mm (5/16") |
| Product Name | Brake Pad |
| Width | 49.6 mm |
| Length | 1-17/32" |
| Mounting Position | Front |
| Type | Sintered Metal |
| Material | Copper Alloy |
| Riding Style | Street |
| Units | Set of 4 |
Product Videos
Custom Field
Width 49.6 mm
Mounting Position Front
Type Sintered Metal
Material Copper Alloy