Center Jack - Standard - Manual
Features
- Durable rubber top pad protects the motorcycle and prevents slipping when raising or lowering the jack
- Sturdy, yet affordable scissor jack for lifting motorcycles for service or cleaning
- Strong enough to lift an entire motorcycle
- Large footprint makes the jack stable
- Lowered height of 3-1/2"
- Do not use air or electric impact guns to raise and lower the jack
Specs
| Type | Standard |
| Lift Method | Manual |
| Riding Style | Street |
| Lift Control | Hex Drive |
| Maximum Height | 14-1/2" |
| Color/Finish | Gray |
| Product Name | Center Jack |
| Platform Length | 15-1/4" |
| Units | Each |
| Load Capacity | 1000 lb |
| Platform Width | 9" |
Product Videos
Custom Field
Type Standard
Color/Finish Gray