When using these TBW handlebars on a metric motorcycle, you must order TBW plug #0634-0331 or 0601-2828 (sold separately).
Features
- Notched for electronic throttle control
- Drilled for internal wiring
- Made in the USA
Specs
| Clamping Diameter | 1" |
| Color/Finish | Gloss |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Width | 31" |
| End Rise | 12" |
| Product Name | Handlebar |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Base Color | Black |
| Finish | Gloss |
| Height | 12" |
| Material | Steel |
| Units | Each |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Center Width | 10-1/4" |
| Pullback/Sweep | 12" |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Width 31"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Steel