Not compatible with hydraulic clutch master cylinders.
Features
- Handlebars for the "biggest fattest" look
- Features a full 1-1/2" diameter in the clamping area
- Designed for use with '96 and newer style controls and master cylinders
- Special risers required for all bars
- Made in the USA
Specs
| Center Width | 8-3/4" |
| Features | Accepts Heated Grips |
| Material | Steel |
| Width | 32-1/2" |
| Color/Finish | Gloss |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Type/Bend | Drag |
| Rise | 0" |
| Finish | Gloss |
| Base Color | Black |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Pullback/Sweep | 6" |
| Clamping Diameter | 1-1/2" |
| End Rise | 0" |
| Product Name | Handlebar |
| Style | Dimpled |
Product Videos
Custom Field
Width 32-1/2"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Steel