Not for use with 1-1/4" handlebars that are not clearanced for master cylinder.
Features
- Aluminum construction
- Uses OEM switches or equivalent (not included unless otherwise indicated)
- Replacement parts also available separately
Specs
| Clamping Diameter | 1" |
| Units | Kit |
| Color/Finish | Chrome |
| Material | Aluminum |
| Product Name | Control |
| Actuation | Mechanical |
| Riding Style | Street |
| For Braking System | Non-ABS |
| Disc | Single |
| Finish | Chrome |
| Base Color | Silver |
| Brake Master Cylinder Bore Diameter | 1/2" |
| Clutch Master Cylinder Bore Diameter | 1/2" |
| Type | Handlebar |
Product Videos
Custom Field
Type Handlebar
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Aluminum