Models with dealer-installed cruise control may require different or additional lower switch housings; upper and lower switch housings are not compatible with OEM housings.
Features
- Chrome switch housings available separately
- Master cylinders accept OEM-style rebuild kits and have clearance for all 1-1/4" handlebars
- Models with dealer-installed cruise control may require different or additional lower switch housings; upper and lower switch housing are not compatible with OEM housings.
Specs
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Material | Aluminum |
| Clamping Diameter | 1" |
| Units | Kit |
| Product Name | Lever Assembly |
| Type | Brake |
| Actuation | Mechanical |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Silver |
| Brake Master Cylinder Bore Diameter | 15 mm |
| Clutch Master Cylinder Bore Diameter | 15 mm |
| Disc | Dual |
Product Videos
Custom Field
Type Brake
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Aluminum