Not for use with 1-1/4" handlebars that are not clearanced for master cylinder.
Features
- Aluminum construction
- Uses OEM switches or equivalent (not included unless otherwise indicated)
- Replacement parts also available separately
Specs
| Finish | Chrome |
| Clutch Master Cylinder Bore Diameter | 11/16" |
| Color/Finish | Chrome |
| Type | Handlebar |
| Actuation | Hydraulic |
| Clamping Diameter | 1" |
| Base Color | Silver |
| Brake Master Cylinder Bore Diameter | 9/16" |
| Material | Die Cast |
| Product Name | Control |
| Units | Kit |
| Disc | Single |
| For Braking System | Non-ABS |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Type Handlebar
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Die Cast