1-1/4" Buffalo T-Bar - 16" - Chrome
Features
- The ultimate 1-1/4" diameter handlebar, designed for maximum comfort
- Optional gauge mounts sold separately
- Made in the U.S.A.
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models.
- Compatible with hydraulic clutch controls.
Specs
| Base Color | Silver |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Buffalo |
| Finish | Chrome |
| Height | 16" |
| Pullback/Sweep | 5-1/2" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Center Width | 3-1/2" |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Width | 30" |
| End Rise | 19-1/2" |
| Style | Standard |
Product Videos
Custom Field
Width 30"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel