1-1/4" Buffalo T-Bar - 8" - Flat Black
Features
- The ultimate 1-1/4" diameter handlebar, designed for maximum comfort
- Optional gauge mounts sold separately
- Made in the U.S.A.
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models.
- Compatible with hydraulic clutch controls.
Specs
| Finish | Flat |
| Type/Bend | Buffalo |
| Height | 8" |
| Base Color | Black |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Product Name | Handlebar |
| Style | Standard |
| Width | 31" |
| Center Width | 8-1/2" |
| Material | Steel |
| End Rise | 12-1/2" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 6" |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Width 31"
Base Color Black
Finish Flat
Color/Finish Black
Material Steel