Piston - Twin Cam
Features
- OEM quality cast aluminum alloy construction
- Some fitments feature pistons with a coating that extends piston life, reduces friction and allows for cooler running engines
- Ideal for OEM replacement
- Economical with great performance, all in one package
- Kits include two pistons, wrist pins and clips
- Accept OEM or Hastings rings (order separately)
Specs
| Piston Material | Aluminum |
| Bore - Oversize | +0,005" |
| Product Name | Piston |
| Bore Size | 3.875" |
| Stroke Length | 4-3/8" |
| Piston Diameter | 3.875" |
| Units | Kit |
| Riding Style | Street |
| Compression Ratio | 9.6:1 |