Piston - XL
Features
- OEM quality cast aluminum alloy construction
- Some fitments feature pistons with a coating that extends piston life, reduces friction and allows for cooler running engines
- Ideal for OEM replacement
- Economical with great performance, all in one package
- Kits include two pistons, wrist pins and clips
- Accept OEM or Hastings rings (order separately)
Specs
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Bore - Oversize | +0,020" |
| Piston Diameter | 3.518" |
| Product Name | Piston |
| Riding Style | Street |
| Stroke Length | 3-13/16" |
| Bore Size | 3.518" |
| Piston Material | Aluminum |
| Units | Kit |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1989 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1990 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1991 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1992 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1993 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1994 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1995 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1996 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1996 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1996 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1997 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1997 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1997 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1998 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1998 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1998 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1999 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1999 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1999 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2000 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2000 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2000 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2001 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2001 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2001 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2002 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2002 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2002 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2003 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
Fitment details provided by supplier.