Replacement Rear Fender - Steel
Features
- Steel construction
- Pre-drilled for easy installation
- Accepts the OEM taillight assembly or Drag Specialties Custom Taillight and Chrome Bracket Assembly - see Related Parts
- Direct replacement for stock rear fender
- Measures approximately 7-1/4" wide
Specs
| Fender Width | 7-1/4" |
| Mounting Position | Rear |
| Product Name | Fender |
| Base Color | Gray |
| Straight Line Length | 26-1/2" |
| Units | Each |
| Color/Finish | Gray |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
| Contour Length | 29-3/4" |
| Height | 5-1/4" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1984 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1985 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1986 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1986 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1987 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1987 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1988 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1988 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1988 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1989 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1989 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1989 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1990 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1990 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1990 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1991 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1991 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1992 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1992 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1993 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1993 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1994 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1994 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1995 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1995 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1995 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1996 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1996 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1996 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Rear
Base Color Gray
Color/Finish Gray
Material Steel