Uses '82-E '96 Harley-Davidson threaded gas cap.
Features
- Fat Bob-style custom application, low-tunnel tank holds approximately 3.3 gallons
- Feature a 3/8" NPT-style petcock mount with two 1/4" NPT crossover fittings
- Single-cap design
- Measure 19-3/4" L (including mounting tabs) x 11-1/2" W x 7-1/2" H (approximately)
- Not for use on fuel-injected models.
- Caps are not included unless noted.
- All tanks are shipped unpainted.
- All gas tanks should be fitted, pressure tested and sealed before being painted to eliminate potential problems.
Specs
| Product Name | Fuel Tank |
| Tank Capacity | 12.5 liter |
| Units | Each |
| Length | 50 cm |
| Material | Steel |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Width | 29 cm |
| Features | Left Fuel Tank Outlet |
| Model | Mustang |
| Riding Style | Street |
| Fuel Tank Outlet Size | 3/8" NPT |
| Style | Ribbed |
| Application | Carbureted |
| Color/Finish | Raw |
| Type | Fatbob |
| Base Color | Silver |
| Cap Style | Cam |
Product Videos
Custom Field
Width 29 cm
Type Fatbob
Base Color Silver
Color/Finish Raw
Material Steel