Black Vinyl Throttle Cable - 32-1/2"
Features
- Cables feature polished-chrome fittings, black vinyl outer casings, tempered-steel inner conduit and an inner nylon liner for smooth operation and long life
- Length given is the length of the outer housing only, excluding the elbow.
- Cables will also fit late-style Mikuni carbs.
Specs
| Overall Length | 82.5 cm |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Cable |
| Type | Throttle |
| Elbow Angle | 70° |
| Housing Length | 32-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Travel | 12.7 cm |
| Base Color | Black |
| Handlebar Fitting | Threaded |
| Housing Material | Vinyl |
Product Videos
Custom Field
Type Throttle
Base Color Black
Color/Finish Black