Retractable Ratchet Tie-Downs - 6' - Black
Features
- Strong 1" wide black polyester webbing
- Ratchet to tighten the strap
- Push-button release mechanism for ease of use
- All excess webbing stores in the housing
- Vinyl-coated steel "S" hooks
Specs
| Riding Style | Snow |
| Tensile Strength | 1500 lb |
| Type | Tie-Down |
| Units | 2 Pack |
| Features | Adjustable |
| Load Capacity | 500 lb |
| End Type | S Hook |
| Length | 72" |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Strap |
| Tightening Method | Ratchet |
| Width | 1" |
| Material | Polyester |
Product Videos
Custom Field
Width 1"
Type Tie-Down
Color/Finish Black
Material Polyester