Valve Guide - Exhaust - 0.5630" OD - Evolution Big Twin '84-'99
Features
- Precision-machined from nickel bronze
- Nickel content of 5% produces superior resistance to wear, and the approximately 80% copper content delivers outstanding heat conductivity
- Compatible with no-lead fuel and accept any type of valve-stem material
- Accept special valve guide seals (sold separately)
- Made in the USA
Specs
| Units | Each |
| Inside Diameter | 0.3098" |
| Product Name | Valve Guide |
| Size | Oversize (+0.001") |
| Material | C630 Bronze |
| Style | Special Shouldered |
| Outside Diameter | 0.5630" |
| Length | 2.100" |
| Riding Style | Street |
| Application | Exhaust |
Product Videos
Custom Field
Material C630 Bronze