EZ Install Wired 1-1/4" Flat Top Handlebar Kit - 12" - Black
Features
- Wired for your handlebar controls, including a throttle-by-wire sensor installed
- Remove the bars from the box and plug them into your motorcycle
- No more need to fight internal wiring with our handlebars: you can install wiring in minutes
- Non welded top corner is machined from billet steel with a smooth internal wire cavity that won't damage the internal wiring
- CNC mandrel bent from 1-1/4" diameter x .120" wall heavy tube
- Bolt-together, 2-piece handlebar takes up half the shelf space
- Made in the USA
- Does not replace existing lines and cables, but extends them.
- Accepts OEM heated grips.
- Heated Grip Extension sold separately.
Specs
| Color/Finish | Gloss |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Accepts Heated Grips |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Rise | 12" |
| Height | 12" |
| Center Width | 15-1/2" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep | 9" |
| Width | 36" |
| Finish | Gloss |
| Clamping Diameter | 1" |
| Units | Kit |
| Base Color | Black |
| End Rise | 12" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Product Name | Handlebar |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2021 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 36"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Steel