1-1/2" EZ Install Pointed Top Handlebar Kit - 16" - Chrome
Features
- Adjustable 1-1/2” collar next to handlebar controls for custom look
- Revolutionary bolt-together two-piece handlebar design that takes up half the shelf space, is easy to ship and even faster to install
- CNC mandrel-bent from 1-1/2" diameter x .095" wall heavy tube
- EZ install means no more need to fight internal wiring; install handlebar wiring in minutes
- Billet machined top with a large internal machined radius allows for EZ pulling of wiring (non-welded top corner)
- Install kit includes everything needed to install the handlebars in half the time of other kits due to our design that only extends the existing clutch cable/ clutch line and brake lines
- Handlebars are knurled and notched for TBW applications
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
Specs
| Center Width | 10-1/4" |
| Finish | Chrome |
| Features | For Cable Clutch |
| Material | Steel |
| Rise | 16" |
| Color/Finish | Chrome |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Units | Kit |
| Width | 35" |
| Base Color | Silver |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Style | Batwing |
| Height | 16" |
| Product Name | Handlebar |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2021 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2023 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 35"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel