Comes with braided lines/cables extensions.
Features
- Wired for your handlebar controls, including an installed genuine throttle-by-wire sensor
- EZ Install: No need to fight internal wiring with these handlebars- you can install wiring in minutes
- CNC mandrel bent from 1-1/4" diameter x .120" wall heavy tube
- Bolt-together, 2-piece handlebar takes up half the shelf space
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
- Heated Grip Extension sold separately.
- Does not replace existing lines and cables, but extends them.
Specs
| Base Color | Silver |
| Center Width | 15-1/2" |
| Features | Pre-Wired |
| Color/Finish | Chrome |
| Riding Style | Street |
| Rise | 16" |
| Width | 36" |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 9" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Finish | Chrome |
| Clamping Diameter | 1" |
| Controls Diameter | 1" |
| Units | Kit |
| End Rise | 16" |
| Height | 16" |
| Material | Steel |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2021 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 36"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel