Not for '06 Dyna.
Factory hydraulic tensioners, outer cam & crank sprockets and thrust washers required (sold separately).
Features
- Wide power band for modified engines
- Bolt in for stock 103" and 110" engines
- Works well with 95", 106", 107" and 114" big bore engines
- RPM range 2000-6800
- Smooth lobe design creates a very smooth valvetrain motion
- Responds to modified cylinder heads, increased compression ratio, performance exhaust and intake systems
- Performance pushrods and lifter recommended.
- Requires '07-'17 factory tensioners, outer sprocket, chains, hardware and performance valve springs on '99-'04 engines.
- Conversion camshafts do not fit in a conversion camplate, conversion camshafts use the '07-'17 camplate/oil pump.
- Conversion camshafts for '99-'06 Twin Cam engines utilize the '99-'06 inner cam journals with the '07-'16 outer cam journals allowing the use of the '07-'-16 camplates, oil pump, hydraulic chain tensioners and chain drive system.
- '99-'01 engines with Magneti Marelli ignition requires use of Andrews sprocket (sold separately) in replacement of HD 34 tooth sprocket #25728-06 in order to install the new style outer cam chain.
Specs
| Application | Intake |
| Type | Chain Conversion |
| Exhaust Close | 14° |
| Exhaust Open | 61° |
| Intake Lift at TDC | 0.163" |
| Intake Open | 15° |
| Grind | 574 Series |
| Intake Lobe Centerline | 105° |
| Model | Reaper |
| Exhaust Lobe Centerline | 113.5° |
| Intake Duration | 240° |
| Intake Lift | 0.574" |
| Intake Close | 45° |
| Product Name | Camshaft |
| Units | Pair |
| Exhaust Lift | 0.574" |
| Riding Style | Street |
| Exhaust Duration | 255° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.143" |
Product Videos
Custom Field
Type Chain Conversion