Camshaft - Chain Drive - Reaper® 543 Series - Twin Cam '07-'17 | Dyna '06
Features
- Offers more power than the 525 cams without sacrificing low end torque
- Extremely smooth cam lobe layout maintains quiet valve train and produces the smoothest cruise power band available
- Excellent bolt-in camshaft for stock to mid 96" and 103" engines and works well in 88" and 96" engines
- Cam is easy starting, increases throttle response and fuel mileage
- Responds well to increased compression ratio, performance exhaust and a high-flow air cleaner
- 1900-6000 RPM power range
- Performance valve springs are required on '99-'04 engines and performance pushrods and lifters are recommended but not required.
- Made in the USA
Specs
| Exhaust Duration | 248° |
| Intake Duration | 238° |
| Intake Lobe Centerline | 104° |
| Type | Chain |
| Exhaust Lobe Centerline | 112° |
| Grind | 543 Series |
| Intake Close | 43° |
| Product Name | Camshaft |
| Exhaust Open | 56° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.140" |
| Exhaust Lift | 0.553" |
| Intake Lift | 0.543" |
| Application | Intake |
| Exhaust Close | 12° |
| Intake Lift at TDC | 0.160" |
| Intake Open | 15° |
| Model | Reaper |
| Riding Style | Street |
| Units | Pair |
Product Videos
Custom Field
Type Chain