0.040" longer than stock and designed to work with factory base circle camshaft dimensions.
Features
- Fixed length 4130 chrome moly one piece pushrods with swedged formed ends
- Heavy duty 7/16" diameter tube with 0.165" wall thickness, precision concentricity, heat treated with a black oxide finish
- Can be used with hydraulic or solid lifters and street or race engines
- Works with all Feuling® stock and SE M8 camshafts
- Made in the USA
- Requires removal of rocker covers and rocker arms for installation.
- Due to unstable nature of this 4-valve engine design with one rocker arm activating two valve springs, Feuling® highly recommends running one-piece pushrods instead of quick-install adjustable pushrods to maintain maximum cam/valve lift and reduce valve train harmonics and associated hydraulic lifter issues.
Specs
| Wall Thickness | 0.165" |
| Color/Finish | Black Oxide |
| Length | 0.040" Longer |
| Model | HP+® |
| Product Name | Pushrod Set |
| Riding Style | Street |
| Material | 4130 Steel |
| Style | Fixed Length |
| Units | Set of 4 |
| Type | One Piece |
| Diameter | 7/16" |
Product Videos
Custom Field
Type One Piece
Color/Finish Black Oxide
Material 4130 Steel