These pads must be profiled when using with Lyndall rotors.
Features
- Gold+ runs cooler and has less brake dust than a sintered pad, while also being half the weight
- Ideal for heavy touring models, riding with a passenger, or in mountainous areas
- Delivers predictable, repeatable performance wet, dry, hot, or cold
- 20% more stopping power than stock pads
Specs
| Riding Style | Street |
| Units | Set of 2 |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 19/64" |
| Type | Organic Base |
| Length | 3-27/32" |
| Mounting Position | Front |
| Material | Organic |
| Width | 64.2 mm |
| Style | Gold Plus |
Product Videos
Custom Field
Width 64.2 mm
Mounting Position Front
Type Organic Base
Material Organic