1-1/4" Beater Bar - 10" - Polished
Features
- Classic, yet simple beater for your beater bike
- Great tiny bars with a comfortable wrist angle
- Style straight up and narrow with just enough pullback
- Slotted for internal wiring
- Made in the USA
Specs
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Base Color | Silver |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Height | 10" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Center Width | 5-1/4" |
| Color/Finish | Polished |
| Finish | Polished |
| Controls Diameter | 1" |
| End Rise | 10" |
| Material | Stainless Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Type/Bend | Beater |
| Pullback/Sweep | 4-3/4" |
| Width | 30-1/2" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
Product Videos
Custom Field
Width 30-1/2"
Base Color Silver
Finish Polished
Color/Finish Polished
Material Stainless Steel