1" Strip Handlebar - 12" - Flat Black
Features
- This is the "Stripper" handlebar found on many of Todd's Cycle's custom bikes
- Made from thick-wall steel
- Feature polished welds
- Slotted for internal wiring
- No knurling or electronic throttle control notch
- Made in the USA
Specs
| Clamping Diameter | 1" |
| Color/Finish | Flat |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Cable Throttle Application |
| Pullback/Sweep | 5-1/2" |
| Rise | 12" |
| Style | Dimpled |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Type/Bend | Strip |
| Riding Style | Street |
| Height | 12" |
| Material | Steel |
| End Rise | 8-3/4" |
| Units | Each |
| Finish | Flat |
| Product Name | Handlebar |
| Center Width | 7" |
| Base Color | Black |
| Width | 29-1/2" |
Product Videos
Custom Field
Width 29-1/2"
Base Color Black
Finish Flat
Color/Finish Flat
Material Steel