1-1/4" Strip Handlebar - FXS - 14" Rise - OEM Top Tree - Black
Features
- Polished welds
- Slotted for internal or external wiring
- Compatible with hydraulic clutch
- Work with heated grips
- Offer a clean line of sight to the stock mirrors
- Made in the USA
Specs
| Controls Diameter | 1" |
| Features | For Hydraulic Clutch |
| Rise | 14" |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Black |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Finish | Gloss |
| Units | Each |
| Width | 29" |
| End Rise | 14" |
| Height | 14" |
| Product Name | Handlebar |
| Base Color | Black |
| Type/Bend | Strip |
| Center Width | 5-1/2" |
| Pullback/Sweep | 4" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2011 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
| 2012 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
| 2013 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 29"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Black
Material Steel