1-1/4" Strip Handlebar - Springer - 17" Rise - Black
Features
- Polished welds
- Slotted for internal or external wiring
- Compatible with hydraulic clutch
- Work with heated grips
- Offer a clean line of sight to the stock mirrors
- Made in the USA
Specs
| Features | Internal Wiring |
| Type/Bend | Strip |
| Width | 29-1/2" |
| Color/Finish | Black |
| Center Width | 7" |
| Base Color | Black |
| Finish | Gloss |
| Units | Each |
| Product Name | Handlebar |
| Rise | 17" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Riding Style | Street |
| End Rise | 17" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep | 5-1/2" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Controls Diameter | 1" |
| Height | 17" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1989 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1990 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1991 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1992 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1993 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1994 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1995 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1995 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1996 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1996 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1997 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 1997 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1997 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1998 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 1998 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1999 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 1999 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2000 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2000 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2001 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2001 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 2001 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2001 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2002 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2002 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 2002 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2002 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 2003 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2003 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2004 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2004 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2005 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2005 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2009 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 29-1/2"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Black
Material Steel