High-Pressure Fuel Line - Blue - 5/16" - 10'
Features
- Premium transparent polyurethane tubing
- 85 durometer provides superior abrasion, kink, tear, oxidation and chemical resistance
- Includes a very strong nylon inner band yet remains flexible
- Operating temperature -40° F to 155° F; melting temperature 370° F
- Withstands up to 200 PSI
- Made in the USA
- Do not use with fuel containing more than 10% alcohol.
Specs
| Inside Diameter | 7.9 mm |
| Material | Nylon |
| Riding Style | ATV |
| Length | 305 cm |
| Outside Diameter | 0.47" |
| Product Name | Fuel Line |
| Type | High Pressure |
| Base Color | Blue |
| Units | Each |
| Color/Finish | Blue |
Product Videos
Custom Field
Type High Pressure
Base Color Blue
Color/Finish Blue
Material Nylon