HF Brake Pads
Features
- OE replacement pad for bikes with non-sintered pads
- Designed for general-purpose street and cruising use
- Ceramic compound gives long life to both the pads and the rotors
- Excellent, consistent performance in wet and dry conditions
- NUCAP NRS-bonding secures the highest possible performance and quality
- Springs included
Specs
| Product Name | Brake Pad |
| Length | 102 mm |
| Units | Set of 2 |
| Style | HF Series |
| Thickness | 8.1 mm |
| Riding Style | Street |
| Width | 38.9 mm |
| Material | Ceramic |
| Mounting Position | Front |
| Type | Organic Base |
Product Videos
Custom Field
Width 38.9 mm
Mounting Position Front
Type Organic Base
Material Ceramic