HH Brake Pads
Features
- Feature a friction rating of HH, the highest in the industry
- Last twice as long as organic shoes and provides maximum brake effect
Specs
| Length | 3-1/2" |
| Mounting Position | Rear Right |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 7.65 mm |
| Width | 1-11/16" |
| Type | Sintered Metal |
| Style | FA-HH Series |
| Material | Copper Alloy |
| Riding Style | Street |
| Units | Set of 4 |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2015 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2015 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2017 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2017 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2018 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2018 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 1-11/16"
Mounting Position Rear Right
Type Sintered Metal
Material Copper Alloy