Speakers - Front - 2 ohm
Features
- Features vented magnets for increased power handling
- 2 ohm styles feature an all-new 1" titanium tweeter dome for smoother highs
- New technologies give more bass response than previous models
Specs
| Overall Speaker Size | 5-1/4" |
| Speaker Type | Coaxial |
| Units | Pair |
| Mounting Position | Front |
| Tweeter Diameter | 1" |
| Color/Finish | Black |
| Continuous Power Handling (RMS) | 100 W |
| Riding Style | Street |
| Model | 352F-AA |
| Number of Speakers | 2 |
| Product Name | Speaker Kit |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTCUSE3 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Front
Color/Finish Black