Carey Hart Signature Series Seat - Black w/ Black Stitching - Chief '22-'24
Features
- Designed by Carey Hart and crafted by Saddlemen in California, the Carey Hart Signature Series seat gives you ultimate performance, style and comfort
- The seat’s slim design hugs the contours of the frame, and inside, Saddlemen’s GelCore technology and ProFoam progressive density foam offer a perfect balance of support and comfort
- ProFoam’s unique molding process seals the foam from water, enhancing both durability and comfort
- Co-molded GelCore is formulated to provide a perfect balance of support and comfort
- High lumbar support locks the rider into the seat
- Installation is easy, with all necessary mounting hardware and instructions included
- Saddlehyde cover has matching stitching
- 5" lumbar
- Made in the USA
Specs
| Fill Material | Foam |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Type | One-Piece |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Overall Seat Length | 26" |
| Decoration | Plain |
| Driver Seat Width | 10-1/2" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Rear Seat Width | 3-1/2" |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Length | 11" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2022 | Indian | Chief |
| 2022 | Indian | Chief Bobber |
| 2022 | Indian | Chief Bobber Dark Horse |
| 2022 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2022 | Indian | Super Chief |
| 2022 | Indian | Super Chief Limited |
| 2023 | Indian | Chief |
| 2023 | Indian | Chief Bobber |
| 2023 | Indian | Chief Bobber Dark Horse |
| 2023 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2023 | Indian | Sport Chief |
| 2023 | Indian | Super Chief |
| 2023 | Indian | Super Chief Limited |
| 2024 | Indian | Chief |
| 2024 | Indian | Chief Bobber |
| 2024 | Indian | Chief Bobber Dark Horse |
| 2024 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2024 | Indian | Sport Chief |
| 2024 | Indian | Super Chief |
| 2024 | Indian | Super Chief Limited |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black
Material Saddlehyde™