Valve - Intake - 1.950" - Standard - Shovelhead
Features
- One-piece stainless-steel, stellite-tipped valve is fortified by a special nitrided process with .002" depth and .0002" surface buildup to improve wear properties and reduce friction
- This process provides resistance to corrosion; wears superior to hard chromium and electrolysis nickel-plating
- Lightweight with profiles that provide excellent flow characteristics
- Compatible with leaded and unleaded fuels and can be run in cast iron- and bronze-type guides at close tolerances for maximum oil control and heat dissipation
- Made in the USA
Specs
| Application | Intake |
| Material | Stainless Steel |
| Product Name | Valve |
| Units | Each |
| Model | Black Diamond™ |
| Size | Standard |
| Tulip Angle | 23° |
| Head Diameter | 1.950" |
| Length | 3.885" |
| Riding Style | Street |
| Stem Diameter | 0.3765" |
Product Videos
Custom Field
Material Stainless Steel