Iridium IX Spark Plug - DCPR7EIX Solid
Features
- The ultimate in the evolution of spark plug technology and performance from the industry leader
- The iridium electrode is 25% smaller than a platinum electrode, and it's just 1/4 the size of a conventional nickel electrode
- Ultra-small diameter center electrode reduces voltage requirement and extends ignition system life
- New metal shell plating has enhanced anti-corrosion qualities
Specs
| Type | Resistor |
| Center Electrode Type | Fine Wire |
| Riding Style | Street |
| Spark Gap | 0.8 mm |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Iridium IX |
| Hex Size | 16 mm |
| Thread Reach | 19 mm |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Model | DCPR7EIXSOLID |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Units | Each |
| Electrode Tip Material | Iridium |
| Heat Range | 7 |
Product Videos
Custom Field
Type Resistor