Piston Average Weight: 387 grams
Piston Volume: 0.60 cc
Two cylinder piston kit.
Includes:
• 2x Pistons
• 2x Ring Sets
• 2x Wrist Pins
• 4x Circlips
Features
- Forged from 2618-T6 aluminum for better aligned grain flow and higher tensile strength
- Skirt coating aids in optimal break-in for performance longevity
- Accumulator groove provides additional volume for combustion pressure
Specs
| Bore Size | 4.080" |
| Stroke Length | 4.500" |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Riding Style | Street |
| Units | Kit |
| Model | JE Series |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Product Name | Piston Kit |
| Displacement | 118" |
| Piston Head Shape | Domed |
| Type | Round Forged Design |
| Bore - Oversize | +0,005" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2018 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2019 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2019 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2020 | Harley-Davidson | FLHTCUTGSE CVO Tri Glide |
| 2020 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2020 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHTCUTGSE CVO Tri Glide |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTGSE CVO Tri Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHXST Street Glide ST |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRKSE CVO Road Glide Limited |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
| 2022 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXRST Low Rider El Diablo 117 |
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXST Street Glide ST |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRKSE CVO Road Glide Limited |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
| 2023 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 117 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 117 |
| 2024 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2024 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Round Forged Design