Piston Kit - 4.00" +0.010" - 10.0:1 CR - 96"-103" Twin Cam Bored to 110 ci w/SE 95 cc Heads
Features
- New skirt coating technology is applied to the entire thickness of the piston-to-wall clearance for a zero install clearance; coating then abrades in on start-up to hone for the perfect fit per cylinder
- Hard anodized top ring groove eliminates micro welding of the ring to the groove; this maintains a flat and smooth surface for the best ring seal and top ring groove
- Skirt coating eliminates piston rock for the best possible ring seal with no piston slap noise
- Hard anodized crown to aid in heat deflection and to reduce corrosion from alcohol fuels
- Includes pistons, rings, pins and clips
- Made in the USA
Specs
| Displacement | 110" |
| Bore Size | 101.00 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Units | Kit |
| Model | Super Duty |
| Stroke Length | 4.375" |
| Style | Forged |
| Riding Style | Street |
| Ring Material | Moly Coated |
| Piston Head Shape | Domed |
| Bore - Oversize | +0,010" |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Product Name | Piston Kit |
| Skirt Coating | Line2Line |